KOBİ'lere 20 Milyarlık Destek

Editör / 25.04.2019
KOBİ'lere 20 Milyarlık Destek

14 bankanın katılımıyla hazırlanan KOBİ Değer Kredisi ile 40 bine yakın işletmeye yüzde 1.54 faizle 20 milyar TL destek sağlanacak. Bakan Albayrak, “Paketin Hazine’ye etkisi olmayacak” dedi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ'ye can suyu olacak destek paketini açıkladı. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Denizbank, TEB, Yapı Kredi, QNB, Şekerbank, Alternatifbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Albaraka Türk ile sonradan Akbank'ın katıldığı 'KOBİ Değer Kredisi'yle üretim ve ihracat yapan, yıllık cirosu 25 milyon TL ve altında olan işletmelere 20 milyarlık kaynak sağlanacak. Aylık yüzde 1.54 faizle (yıllık 18.50) kullandırılacak kredi 6 ay anapara ödemesiz, 36 ay vadeli olacak. İmalat ve ihracat yapanlar azami 1 milyon, ticaret ve hizmet sektörüyle uğraşanlar ise 500 bin TL kredi alabilecek.

Piyasa faizinden 9 puan daha az olan destek paketiyle KOBİ'ler 4 milyar 100 milyon TL daha az faiz ödeyecek.

İstanbul'da düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Albayrak, 20 ila 40 bin işletmeye dokunacaklarını söyledi. Albayrak, KOBİ'lerin işletme sermayesi finansmanına erişiminin kolaylaştırılması, mali yapılarıyla beraber üretim, istihdam, ticaret, ihracat imkân ve kabiliyetinin güçlendirilmesini amaçladıklarını ifade etti.

Hazine'ye Yükü Yok

KOBİ Değer Kredisi'nin 13 bankanın kendi inisiyatifiyle hazırlandığını vurgulayan Albayrak, "Kredi destek programının Hazine'ye etkisi olmayacak. Kredi Garanti Fonu'nun halihazırda tahsis edilmiş, kullandırılıp ödenmiş olan limitlerinin tekrar kullandırılmasıdır. İlk günden beri bütçe disiplininden taviz vermeyeceğimizi söyledik. Bu konuda sonuna kadar kararlıyız" dedi.

Hayal Diyenlere Rağmen…

Ekonomide dengelenme sürecinin devam ettiğini belirten Albayrak, "Enflasyon, kur, faizler ve CDS primlerinde sağladığımız iyileşmeyle 2018 hedeflerimizi tutturduk, 2019 motivasyonumuzu daha üst noktaya taşıdık" dedi. Albayrak, hedeflere, Eylül, Ekim, Kasım'daki gelişmelere dayalı süreçlerdeki neticeleri gördükçe hayal diyenlere, farklı negatif algıyla bakanlara rağmen sağlam adımlarla ilerlediklerini söyledi. Albayrak, bu başarılı performans ile sağladıkları pozitif ivmeyi toplumun tüm kesimlerine yansıttıklarını ifade etti.

Bankalar Güçlü ve Sağlıklı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) bankalarla ilgili yaptığı çalışmadan da bahseden Albayrak, "Yapılan çalışmalar ortaya koymaktadır ki; sektörümüz sağlıklı ve güçlü yapısını korumakta. Bu çalışmalar dengelenme süreci boyunca devam edecek"dedi.

Birileri Üzülmeye Devam Edecek

Her gün 'resesyon, stagflasyon, slumpflasyon' gibi terimler üreterek algı oluşturmaya çalışan çevrelere de tepki gösteren Bakan Albayrak, şöyle konuştu: "Birileri ekonomide resesyon beklese de her gün literatürdeki farklı tanımlarla algı oluşturmaya çalışsa da üzülmeye devam edecek. Onlar üzülsünler, yeter ki toplum, ülke ve milletimiz sevinsin. Zerre rehavete kapılmadan aynı motivasyonla hatta daha fazla işimize sarılarak çalışmaya devam edeceğiz. Daha güzel yarınlar bizi bekliyor."

4.1 Milyar Daha Az Faiz

Aylık faizi yüzde 1.54 olan 'KOBİ Değer Kredisi'nin yıllık faizi yüzde 18.50'ye geliyor.

Şu anda özellikle özel bankalarda KOBİ kredilerinin aylık faizi yüzde 2.27. Yıllık ise bu oran yüzde 27.30'ları buluyor. KOBİ'ler destek paketiyle 4.1 milyar TL daha az faiz ödemiş olacak.

118 Milyarlık Kredi Yapılandırdık

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Kasım itibarıyla bankaların yapılandırdığı kredilerin miktarının 118 milyar lira olduğunu söyledi.

Yıl sonu itibarıyla bankacılık sektörünün bilanço büyüklüğünün 4 trilyon TL'ye yaklaştığını ifade eden Aydın, "Bilanço içinde krediler 2.5 trilyon lira ile yüzde 62 pay almakta. Bu oran çok sayıda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha yüksek. Tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 4'le makul düzeyde" dedi.

Kredilerin yüzde 55'inin kurumsal, yüzde 25'inin KOBİ'ler, yüzde 20'sinin de bireysel müşterilere kullandırıldığını belirten Aydın, "Türkiye ekonomisinin bilançosu kendi bilançomuzdan daha önemli.

Türkiye büyürse, kazanırsa ve güçlü olursa bizler de büyürüz" dedi.